Bericht
door AdE39 » 10 aug 2011, 15:22
Hallo beste Innocence,
Heet worden bij een defecte thermostaat, laat dit niet te vaak gebeuren, de motor loopt schade op!
Als de thermostaat niet opent, dan is er geen circulatie!
Zit er nog lucht in het koelsysteem, dan is er geen circulatie in het koelsyteem!
Het warm of te heet worden van het hart van de motor, dat kan op 2 manieren!\Door te weinig goede olie, olie smeert niet alleen, olie koelt ook het hart van de motor, zoals de krukas en de Big Ends, de onderzijde van de zuigers, door de oliesproeiers, de pistonpennen worden ook door de sproeiers gesmeerd en gekoeld.
De tweede manier van een motor heet draaien: Niet of slecht ontlucht, daar is bij BMW een aparte procedure voor.
N.L. De kachelkranen openen, het contact aanzetten, zodat de electrische kranen openen.
De ontluchtingsnippel (s) openen, bij de radiateur aan de bovenzijde, misschien nog een bij de oliefilter, rechts als u naar de motor kijkt.
Dit zijn exact dezelfde nippels.
De koelvloeistof bijvullen, neem wel de juiste soort !
Blijf bijvullen tot dat de luchtbellen verdwenen zijn uit de ontluchtingsnippels, draai de nippels dicht, en vul tot de gewenste niveau hoogte.
Sluit de dop.
Start de motor, geef wat stoten gas, en zorg dat het motor toerental tussen de 3500 en de 5000 rpm/min zit.
Doe dit slechts 30 seconden, de koelvloeistof mag niet warm worden, let daar erg goed op!
Laat de motor nu even met rust, tot deze weer koud is, open dan de vuldop, en bekijk of u nog iets aan koelvloeistof moet bijvullen, als u dit gedaan habt,
kunt u de motor warm gaan draaien, rijdt er nog niet mee, zorg dat de motor op bedrijfstemperatuur komt, dat is te zien aan de temperatuurmeter.
De temperatuurmeter zal eerst oplopen en het vaste punt iets voorbij gaan, daarna gaat de meternaald iets terug, naar normaal niveau.
Als dit heeft plaats gevonden, dan wil dit zeggen, dat de thermostaat geopend is, en de motor de bedrijfstemperatuur heeft bereikt.
Zet nu de motor stil, en laat deze nogmaals afkoelen naar 20 graden C. Of omgevings temperatuur als het buiten of binnen warmer is.
Als de motor deze temperatuur bereikt heeft, open dan nogmaals de vuldop, en vul eventueel nog bij indien nodig.
Was het niet meer nodig of misschien ietsje, dan is het koelsysteem nu gereed en helemaal ontlucht.
Dit is de enige juiste manier van ontluchten van het koelsysteem van BMW.
Als er goed geluisterd is door middel van een sthetoscoop, en het betreft een echte doffe duidelijke knok, ja, dan kan ik er ook niets anders uit opmaken dan een Big End lager, het lager waar de drijfstang op de krukas gemonteerd is.
Het enige wat je nog kan doen, de olie aftappen, en de carterpan demonteren, let op, want vaak dient de motor iets gelicht te worden!
Ga dan eens voelen welk Big End waarschijnlijk defect is, als je hem gevonden hebt, maak dit Big End dan los, en haal de halve lagerschaal even weg, let wel op de stand hiervan, het past warschijnlijk vaak maar op een manier, door de nok en de uitsparing.
Bekijk of de krukas zichtbare schade heeft, zoals invreet of krassen.
Indien dit niet zo is, dan zijn er strips verkrijgbaar van een bepaald soort kunststof, dat is best zacht, je monteert dit stripje tussen de halve legerschalen, om te kijken of er zich geen ovaal rondsel heeft gevormd in of de lagerschaal of de krukas tap.
Opmeten met een goede micrometer is ook mogelijk!
Indien de krukas tap waar het Big End op gemonteerd is nog netjes rond is, kan er misschien volstaan worden met een setje nieuwe lagerschalen, maar dan moet je echt alles heel erg zeker weten, dat alles echt 100 % is!
Als het dit is, dan valt het best allemaal nog mee, vaak kan er volstaan worden, indien de krukas 100 % gaaf is en 1000 % rond met een set nieuwe halve lagerschalen. Bekijk ook met de nodige aandacht de halve delen van de drijfstang, de Big Ends, dit moet precies net zo zuiver rond en onbeschadigd zijn als bij de krukas, mag absloluut niet ovaal zijn, want dan heeft het geen enkele zin om nieuwe lagerschalen te monteren, dan heb je meer baat bij een vervangende krukas en drijfstangen, en dat is misschien best prijzig.
Revisie kan een mogelijkheid zijn, dan word de krukas opnieuw geslepen, en de drijfstangen vervangen, je krijgt dan overmaat lagerschalen.
Vrag wel de prijs even op, vaker kan een ander blok goedkoper zijn!
Vaak kan je beter alle halve lagerschalen vernieuwen, want die kunnen, hoeven natuurlijk niet, ook schade hebben. Dit noemen we uitgeslagen lagerschalen, en worden hierdoor eirond of ovaal, dit hoeft slechts enkele 100ste of 1000ste van een mm te zijn, dan kan je dit al merken.
Blijf hier dan ook niet mee rijden, het word enkel mar erger, en dan kan de hele drijfstang en de krukas defect geraken, en onherstelbaar verwoest worden.
Er hoeft dus niet aan het cilinderblok gewerkt te zijn, om een lager defect te krijgen, dat volgt zich zelf wel, door bovenstaande mogelijkheden.
De temperatuur is gevaarlijk, als deze vaak te hoog is geweest!
Wat u nu gaat doen, dat bepaalt u helemaal zelf, een blok wat te heet geweest is, dat kan op meerdere plaatsen schade hebben opgelopen, dat moet u zich realiseren.
Misschien de optie om alsnog een ander blok te nemen, maar bekijk eerst eens of dit wel nodig is.
Bekijk het wel allemaal kritisch, het zou erg veel zonde zijn, dat u nieuwe onderdelen monteerd, en later gaat er weer een onderdeel defect, dat is investeren in een verkeerd doel, en erg zonde van uw geld!
Ik vind het erg jammer dat dit net moet gebeuren, erg jammer.
Ik wens u succes toe, en denk er eens goed overna, bij wat u gaat doen, even wikken en wegen, bekijk het kostenplaatje erg goed wat reparatie gaat kosten, en wat een ander blok gaat kosten!
Ik hoop dat ik uw vragen duidelijk en voldoende heb beantwoord, mocht u nog met een of meerdere vragen blijven zitten, stel ze gewoon, we zijn er voor om u te helpen, misschien hebben de mede forum leden nog wel wat aanvullingen of misschien aanmerkingen op mijn verhaal, shoot, dat mag ik ben ook geen super man!
Met vriendelijke groet,
Ad
Met vriendelijke groet,
Ad